ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

23 lutego 2015 r.

Oscary 2015 – kategorie muzyczne

Oscar za Najlepszą Piosenkę powędrował do rapera Commona i wokalisty Johna Legenda, którzy wspólnie nagrali utwór Glory do filmu Selma. Za najlepszą muzykę filmową nagrodę otrzymał Alexandre Desplat za muzykę do filmu Grand Budapest Hotel.

Oscary 2015 – kategorie muzyczne

Wśród 24 kategorii Oscarowych znajdują się dwie muzyczne i przyznawane są za Najlepszą Piosenkę oraz Najlepszą Muzykę. Podczas tegorocznej, 87. gali rozdania Oscarów, która odbyła się 22 lutego statuetkę za Najlepszą Piosenkę odebrali Lonnie Lynne, bardziej znany pod pseudonimem scenicznym - Common oraz John Stephens, czyli John Legend– wokalista oraz autor tekstów.

Artyści wspólnie nagrali utwór Glory do filmu Selma, opowiadającego historię marszów aktywistów na rzecz równouprawnienia prowadzonych m.in. przez Martina Luthera Kinga Jr, które odbyły się w 1965 roku.

W kategorii Najlepsza Piosenka poza Commonem i Johnem Legendem nominowani byli również: Shawn Patterson za utwór Everything Is Awesome do filmu LEGO: PRZYGODA, Diane Warren autorka utworu Grateful nagranego do filmu Beyond The Lights, Gregg Alexander oraz Danielle Brisebois za piosenkę Lost Stars z soundtracku Zacznijmy od nowa oraz Glen Campbell i Julian Raymond za muzykę i tekst do utworu I'm Not Gonna Miss You z dokumentu biograficznego Glen Campbell...I'll Be Me.

Nagrodę za Najlepszą Muzykę otrzymał francuski kompozytor Alexandre Desplat za muzykę do filmu Grand Budapest Hotel. Muzyk był podwójnie nominowany w tej kategorii – drugą nominację otrzymał za muzykę do filmu Gra Tajemnic. Pozostałymi nominowanymi kompozytorami w tej kategorii byli: Johann Johannsson za ścieżkę dźwiękową do filmu Teoria wszystkiego, Guy Yershon za muzykę do dokumentu Mr. Turner, a także Hans Zimmer za muzykę do megaprodukcji Interstellar.

Ogromne gratulacje dla Pawła Pawlikowskiego oraz wszystkich zaangażowanych w film Ida za zdobycie Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego.

źródło: billboard.com

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022