ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

27 lutego 2015 r.

Nagroda IFPI Global Recording Artist of 2014 dla Taylor Swift

Taylor Swift została uznana przez IFPI za Artystę Roku 2014 (IFPI Global Recording Artist of 2014) i otrzymała nagrodę dla najpopularniejszego artysty na podstawie liczby sprzedanych nagrań na całym świecie we wszystkich dostępnych formatach, zarówno tradycyjnych jak i cyfrowych – pobranych z Internetu i udostępnianych w serwisach strumieniowych.

Nagroda IFPI Global Recording Artist of 2014 dla Taylor Swift

Taylor Swift została uznana przez IFPI za Artystę Roku 2014 (IFPI Global Recording Artist of 2014) i otrzymała nagrodę dla najpopularniejszego artysty na podstawie liczby sprzedanych nagrań na całym świecie we wszystkich dostępnych formatach, zarówno tradycyjnych jak i cyfrowych – pobranych z Internetu i udostępnianych w serwisach strumieniowych.

Taylor Swift wydała swój piąty album studyjny 1989 w październiku 2014 r. Jego sprzedaż przekroczyła 1,2 miliona egzemplarzy w pierwszym tygodniu po premierze w Stanach Zjednoczonych, i przeszła do historii jako najlepsza sprzedaż pierwszego tygodnia od czasów albumu Eminema The Eminem Show w 2002 r. Album 1989 świetnie sprzedawał się również w innych krajach – znalazł się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się płyt w Niemczech, Japonii i Wielkiej Brytanii. Najważniejszy singiel z tego albumu, zatytułowany Shake It Off był hitem w ponad 20 krajach, od Kanady po Japonię, a towarzyszący mu teledysk miał ponad 350 milionów wyświetleń w serwisie Youtube*.

Drugie miejsce w rankingu przypadło brytyjsko-irlandzkiej grupie One Direction, która otrzymała nagrodę dla najpopularniejszego artysty w roku ubiegłym. W listopadzie 2014 r. zespół wydał swój czwarty album studyjny Four, który znalazł się na szczycie listy Billboard 200. Tym samym One Direction został pierwszym w historii zespołem, którego cztery kolejne albumy debiutowały na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów. Album Four z hitami: Steal My Girl oraz Night Changes, znalazł się również na szczycie list przebojów w innych krajach, od Argentyny po Wielką Brytanię.

Trzecie miejsce w rankingu zajął Ed Sheeran, który w czerwcu 2014 r. wydał swój drugi krążek pt. X. Album ten znalazł się na pierwszym miejscu list przebojów w 12 krajach i w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się płyt na kolejnych 11 rynkach. Płyta zawiera single Don’t, Thinking Out Loud i Sing które okazały się hitami. Serwis strumieniowy Spotify ogłosił, że X był najczęściej słuchanym albumem na świecie w 2014r.

Ranking najpopularniejszych artystów według IFPI – Top 10

MiejsceArtysta
1Taylor Swift
2One Direction
3Ed Sheeran
4Coldplay
5AC/DC
6Michael Jackson
7Pink Floyd
8Sam Smith
9Katy Perry
10Beyonce

Źródło: IFPI

Kolejnym fenomenalnym sukcesem roku 2014 była sprzedaż albumu ze ścieżką dźwiękową z filmu Frozen. Gdyby album został nagrany przez jednego artystę, znalazłby się na czele rankingu. Niestety zestawienie jest przygotowywane według nagrań poszczególnych artystów i taki album nie mógł być wzięty pod uwagę, gdyż nie spełniał wymogów regulaminu.

Opublikowany przez IFPI ranking ma na celu dokładne określenie popularności artystów w oparciu o ich sukces w serwisach strumieniowych oraz sprzedaż nagrań, zarówno singli jak i albumów, na nośnikach fizycznych i w Internecie.

Ranking weryfikowany przez niezależną firmę stanowi podsumowanie sprzedaży albumów w formacie cyfrowym, CD i na płytach winylowych; sprzedaży singli – tych pobranych z Internetu i zakupionych w sklepie jak również strumieni na żądanie audio i muzyczne wideo. Zestawienie obejmuje cały repertuar danego artysty, a nie tylko jedno nagranie czy album. W celu zestawienia liczby pobrań, strumieni i sprzedaży fizycznej wykorzystano odpowiedniki tracków i albumów.

Frances Moore, przewodnicząca IFPI, pogratulowała zwyciężczyni: Gratulacje dla Taylor Swift, która została uznana przez IFPI Artystą Roku 2014. W pełni na to zasługuje: jest osobą pracowitą i utalentowaną, która ma niesamowity dar porozumiewania się z publicznością na całym świecie. Nagroda IFPI odzwierciedla popularność artystów na różnorodnych platformach, wybieranych dzisiaj przez fanów do słuchania muzyki.

________________________________

* Dane za rok 2014. Liczba wyświetleń teledysku na dzień 27.02 sięga ponad 600 mln
Value gap
Fryderyk Festiwal 2022