ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

11 czerwca 2015 r.

PIĄTKI Z NOWĄ MUZYKĄ – już 10 lipca rusza światowy dzień premier muzycznych

Od 10 lipca światowe premiery muzyczne we wszystkich krajach będą ukazywać się w tym samym dniu. Nowe utwory i albumy będą dostępne w każdy piątek od godz. 00.01 czasu lokalnego w ponad 45 krajach – nowa muzyka będzie dostępna dla wszystkich w tym samym momencie.

PIĄTKI Z NOWĄ MUZYKĄ – już 10 lipca rusza światowy dzień premier muzycznych

Od 10 lipca światowe premiery muzyczne we wszystkich krajach będą ukazywać się w tym samym dniu. Nowe utwory i albumy będą dostępne w każdy piątek od godz. 00.01 czasu lokalnego w ponad 45 krajach – nowa muzyka będzie dostępna dla wszystkich w tym samym momencie.

Dla fanów na całym świecie piątek stanie się wyjątkowym dniem – premier muzycznych. 10 lipca 2015 roku rusza projekt „Piątki z nową muzyką”, czyli światowy dzień premier muzycznych. Dzięki przedsięwzięciu, które wdrażane jest przy współpracy wytwórni fonograficznych, dystrybutorów i artystów, fani muzyki w 45 krajach będą mieli legalny dostęp do premierowych utworów i albumów w tym samym czasie.

Do tej pory nowe utwory i albumy ukazywały się w poszczególnych krajach w różnych dniach tygodnia – w poniedziałki we Francji i Wielkiej Brytanii, we wtorki w Stanach Zjednoczonych, w piątki w Australii i Niemczech, natomiast w Polsce nie było jednego dnia premier, daty ustalały wytwórnie indywidualnie. Powodowało to opóźnienia w dostępie do premierowych nagrań w poszczególnych krajach. Od 10 lipca na całym świecie premiery będą ukazywać się w piątki o godz. 00:01 czasu lokalnego.

„Piątki z nową muzyką” to wyjątkowy projekt. Zaangażowało się w niego 45 krajów, co daje niespotykaną wcześniej na rynku muzycznym skalę. Współpraca przedstawicieli branży muzycznej z wielu krajów przyniosła spektakularny efekt - fani praktycznie w każdej części świata będą mieli dostęp do nowych nagrań w tym samym czasie, niezależnie od tego czy słuchają jej z nośników cyfrowych, płyt CD czy winyli – komentuje Jan Kubicki managing director Universal Music Poland, członek Zarządu ZPAV. Warto zauważyć też, że projekt ten to bezprecedensowa, okazja do zbudowania silnego przekazu marketingowego i wyrobienia w odbiorcach stałego nawyku poszukiwania nowej muzyki na weekend, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój rynku. – dodaje J. Kubicki.

Kiedy myślisz o nowej muzyce … pomyśl: piątek

Niezależnie od tego w jakim kraju ktoś aktualnie się znajduje, teraz piątek będzie nie tylko początkiem weekendu, ale także dniem, w którym pojawia się nowa muzyka. Projekt daje szansę na stworzenie wokół premierowych albumów i singli atmosfery oczekiwania i wyjątkowości. To także okazja dla artystów i wytwórni na wzmocnienie promocji nowych nagrań na rynku muzycznym.

Maciej Kutak, managing director, Eastern Europe Sony Music Entertainment Poland, członek Zarządu ZPAV, dodaje – Ustalenie jednego konkretnego dnia, w którym będą odbywać się premiery nowych wydawnictw muzycznych na całym świecie jest świetnym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się już od dawna na rynku kinowym. W piątek można wybrać się do kina nawet w ciemno, bo zawsze jest coś nowego. Teraz również nowa muzyka z wszystkich wytwórni będzie pojawiać się kumulacyjnie w piątki. To duże ułatwienie dla kupujących, którzy w jednym momencie będą mieli cały zestaw nowych albumów. Wpłynie to również na lepszą komunikację na temat nowych premier i ożywi rynek muzyczny.

Niespełna miesiąc przed startem projektu, organizacje skupiające branżę muzyczną na świecie zaprezentowały materiały promujące projekt: „Piątki z nową muzyką”. Będą one dostępne w ponad 10 językach, w tym po polsku.

Materiały graficzne, a także szczegółowe informacje związane z światowym dnia premier muzycznych dostępne są na stronie: nowepiatki.zpav.pl

Projekt komentują także artyści:

Kasia Popowska, zapowiadając swój nowy album powiedziała: Bardzo cieszę się, że premiera reedycji mojego debiutanckiego albumu Tlen zbiega się z rozpoczęciem międzynarodowego projektu ,,Piątki z Nową Muzyką’’. Dzięki tej akcji przełamane zostaną granice, a każdy z nas, niezależnie od tego, w którym zakątku świata znajduje się, będzie miał dostęp do nowych wydawnictw w tym samym dniu. Mam nadzieję, że razem ze mną będziecie celebrować ten dzień i że moje najnowsze wydawnictwo spodoba Wam się tak bardzo jak mi pomysł na ,,Piątki z Nową Muzyką’’. Zapamiętajcie datę 10.07. 2015, która z pewnością przyniesie nam dużo radości i nowych dźwięków – między innymi tych, które są zwarte na moim albumie Tlen Kolor i Maj.

To bardzo fajny pomysł. Dzięki temu piątek może stać się światowym świętem muzyki. Uwielbiam poszukiwać nowych dźwięków i twórców. Teraz wiem, że dla mnie tydzień będzie zaczynał się w piątek, od sprawdzenia serwisów muzycznych i wizyt w sklepach. – dodaje Maja Hyży, której debiutancki album W Chmurach ukazał się w marcu br.

Jak planowano zmiany

„Piątki z nową muzyką” zostaną wprowadzone na ponad 45 wiodących rynkach muzycznych, w tym także w Polsce. W przygotowaniach do ujednolicenia dnia premier i wprowadzenia projektu uczestniczyły wytwórnie płytowe, dystrybutorzy i handlowcy, którzy współpracowali w zakresie zmiany konfiguracji swoich systemów sprzedaży. Jednocześnie do nowego systemu dostosowywane są listy bestsellerów w poszczególnych krajach. W Polsce zostaną wprowadzone zmiany, które obejmą Oficjalną Listę Sprzedaży OLiS. Od 10 lipca zestawienie będzie obejmowało 7 dni od piątku do czwartku.

Wprowadzenie światowego dnia „Piątków z nową muzyką” nadzorowane jest przez komitet, złożony z przedstawicieli następujących organizacji:

  • IFPI, organizacja reprezentująca niemal 1300 wytwórni na świecie; grupą Krajową IFPI w Polsce jest Związek Producentów Audio Video
  • WIN-Impala, organizacja reprezentująca niezależne wytwórnie płytowe na świecie
  • FIM, organizacja reprezentująca związki zawodowe i zrzeszenia artystów na świecie
  • Featured Artists Coalition, organizacja reprezentująca artystów wykonawców w Wielkiej Brytanii
  • Entertainment Retailers Association (ERA) (Wielka Brytania), stowarzyszenie reprezentujące m.in. dystrybutorów muzyki
  • Stowarzyszenie Music Biz (USA)

Więcej informacji:

nowepiatki.zpav.pl

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022