ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

13 stycznia 2016 r.

Uptown Funk największym przebojem roku 2015

Zgodnie z danymi brytyjskiej organizacji Official Charts Company, piosenka Uptown Funk Marka Ronsona została oficjalnie uznana największym przebojem roku 2015.

Uptown Funk największym przebojem roku 2015

Zgodnie z danymi brytyjskiej organizacji Official Charts Company, piosenka Uptown Funk Marka Ronsona została oficjalnie uznana największym przebojem roku 2015.

Utwór ten, nagrany z Bruno Marsem, rozszedł się (sprzedaż i streaming) w liczbie 1,76 miliona i zajął 1 miejsce na liście podsumowującej miniony rok. Od momentu premiery w listopadzie 2014 roku sprzedaż piosenki osiągnęła pułap 2,25 miliona. Utwór spędził siedem tygodni na 1 miejscu i przez 39 (do października zeszłego roku) utrzymywał się w pierwszej czterdziestce.

Na 2 miejscu podsumowania znalazł się OMI z piosenką Cheerleader, która trafiła na szczyt listy w maju i pozostała tam przez cztery kolejne tygodnie, sprzedając się w nakładzie 1,52 miliona.

Miejsce 3 zajął Hozier i jego Take Me To Church. Utwór rozszedł się w nakładzie 1,25 miliona, mimo że nigdy nie dotarł do pierwszego miejsca; utrzymywał się na miejscu 2 przez cztery kolejne tygodnie po tym, jak przez 20 tygodni wspinał się na kolejne pozycje w najlepszej czterdziestce.

Na 4 miejscu znalazła się Ellie Goulding z Love Me Like You Do z liczbą 1,19 miliona. Na miejsce 5. trafił Wiz Khalifa z piosenką See You Again (1,17 miliona).

Przebój Adele Hello zajął 6 miejsce na liście, mimo że miał swoją premierę zaledwie dwa miesiące temu. Do najlepszej czterdziestki roku 2015 trafiły cztery utwory Justina Biebera, z czego dwa znalazły się w pierwszej dziesiątce: What Do You Mean na miejscu 9., oraz Sorry na 10. Piosenka Where Are U Now, w nagraniu której brali udział Skrillex i Duplo, jest nieco niżej, bo na miejscu 15, a jego najnowszy przebój Love Yourself trafił na miejsce 24.

Inne warte uwagi pozycje na liście to trzy piosenki Eda Sheerana (najwyżej notowana Thinking Out Loud zajęła miejsce 12.), trzy utwory Jess Glynne (najwyżej – na miejscu 14 – znalazł się Hold My Hand) oraz trzy piosenki The Weeknd (Can’t Feel My Face zajęło miejsce 21).


Pierwsza dziesiątka oficjalnej listy największych przebojów roku 2015 przedstawia się następująco:

PozycjaTytułWykonawca
1.Uptown FunkMark Ronson ft Bruno Mars
2.Cheerleader (Felix Jaehn Remix)OMI
3.Take Me To ChurchHozier
4.Love Me Like You DoEllie Goulding
5.See You AgainWiz Khalifa ft Charlie Puth
6.HelloAdele
7.Lean OnMajor Lazer ft MO & DJ Snake
8.Hold Back The RiverJames Bay
9.What Do You MeanJustin Bieber
10.SorryJustin Bieber

Top 40 dostępny jest na stronie Official Charts: http://www.officialcharts.com/chart-news/the-official-top-40-biggest-songs-of-2015-revealed__13270/


Źródło: officialcharts.com, musicweek.com

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022