ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

13 października 2016 r.

Bob Dylan laureatem Literackiej Nagrody Nobla

Bob Dylan został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Wyróżnienie zostało przyznane po raz 109. przez Akademię Szwedzką. Amerykański piosenkarz otrzymał ją za za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni.

Bob Dylan laureatem Literackiej Nagrody Nobla

Wyróżnienie krótko skomentowała Sara Danius, sekretarz Komisji Noblowskiej:

- „Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2016 otrzymał Bob Dylan. Został on nagrodzony za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni. (…)To wielki poeta, uosobienie tradycji. Od 54 lat wymyśla siebie na nowo, tworzy dla siebie nowe tożsamości. Jeśli dopiero zaczynasz z jego twórczością, warto przeczytać... a właściwie posłuchać jego albumu "Blonde on blonde" z 1966 roku. Mnóstwo klasyków, to wyjątkowy przykład tego, jak on rymuje, w jak obrazowy sposób pisze.”

Nagroda, którą otrzymał amerykański artysta jest wart około 927 tys. dolarów. Jest to pierwsza Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiego twórcy od 1993 roku, kiedy laureatką została Toni Morrison. Nagroda zostanie oficjalnie wręczona 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Bob Dylan to amerykański kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta. Jest jednym z najważniejszych wykonawców muzyki popularnej w historii. Jego teksty poruszają tematy społeczne, polityczne, filozoficzne oraz odwołują się do klasycznej literatury. Artysta od dłuższego czasu był typowany do tej prestiżowej nagrody.

Źródło: theguardian.com, wyborcza.pl

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022