ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

2 marca 2018 r.

Ed Sheeran najlepiej sprzedającym się światowym artystą 2017 roku

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI), ogłosiła Eda Sheerana najpopularniejszym artystą minionego roku i przyznała mu nagrodę Artysty Roku 2017. Wyróżnienie to odzwierciedla niespotykany dotąd, rekordowy sukces sprzedaży jego trzeciego albumu studyjnego – ÷ (Divide) – oraz singlowych hitów, takich jak: Shape of You, Castle on the Hill, Galway Girl i Perfect.

Ed Sheeran najlepiej sprzedającym się światowym artystą 2017 roku

Wydany w marcu 2017 roku album ÷ był najlepiej sprzedającą się płytą zeszłego roku, otrzymując multiplatynowe wyróżnienia na 36 rynkach. Natomiast singiel Shape of You został uznany za najlepiej sprzedający się singiel na świecie z multiplatynowymi wyróżnieniami na 32 rynkach. Po raz pierwszy w historii artysta roku otrzymał jednocześnie nagrody dla najlepszego albumu roku i najlepszego singla roku.

Ed Sheeran jest piątym laureatem nagrody IFPI (Global Recording Artist of the Year Award), jedynego takiego wyróżnienia, które odzwierciedla światowy sukces artysty na rynku nośników fizycznych i formatów cyfrowych, począwszy od streamingu po winyle. W poprzednich latach laureatami tej prestiżowej nagrody byli One Direction (2013), Taylor Swift (2014), Adele (2015) i Drake (2016).

Max Lousada, dyrektor generalny Recorded Music w Warner Music Group oraz dyrektor generalny Warner Music UK, przyznał: Ukoronowanie tytułem największej gwiazdy na świecie, z nagrodą dla najlepszego albumu i singla roku, jest efektem wielu lat wytrwałości, kreatywności i ciężkiej pracy na globalną skalę. Ed jest wyjątkowym autorem tekstów, wokalistą i wykonawcą, którego umiejętność opowiadania historii i wzbudzania w ludziach emocji jest tym, co wyróżnia go z tłumu. Zawsze miał świetny kontakt ze swoimi fanami i cenił to najbardziej. Chciałbym również pogratulować Stuartowi Campowi, zespołom wytwórni Atlantic w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych i wszystkim pracownikom Warnera, którzy przyczynili się do tego niesamowitego sukcesu.

Frances Moore, przewodnicząca IFPI, dodała: Cieszę się, że mogę ogłosić Eda Sheerana laureatem nagrody IFPI dla Artysty Roku 2017. Sukces Eda jest niesamowity i świadczy o jego umiejętności pisania i wykonywania utworów, które są doceniane przez fanów na całym świecie. Tegoroczny ranking najpopularniejszych artystów Top 10 – to prawdziwe „Who is who” w muzyce popularnej. Każdy z artystów ma wyjątkowy wpływ na kształt przemysłu muzycznego dzięki energii i talentowi, które wkładają w swoją pracę. Gratuluję im wszystkim tak udanego roku.

Drake, laureat nagrody w 2016 roku, zajmuje drugie miejsce w rankingu. Jego mixtape More Life pobił rekord w liczbie streamów albumu w ciągu 24 godzin w Apple Music i osiągnął najlepszy wynik dla streamów albumu w ciągu pierwszego dnia w Spotify.

Dzięki szóstemu albumowi studyjnemu Reputation, wydanemu w listopadzie 2017 roku, Taylor Swift znalazła się na trzecim miejscu rankingu. Album zadebiutował w zestawieniu Billboard 200 na pierwszym miejscu i od tamtej pory pojawiał się na szczytach list w Australii, Austrii, Belgii, Kanadzie, Irlandii, Holandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Nagroda IFPI dla Artysty Roku i zestawienie Top 10 najpopularniejszych artystów na świecie – to pierwszy i jedyny taki ranking, który stanowi dokładne podsumowanie światowego wykorzystania nagrań w serwisach strumieniowych oraz sprzedaży singli i albumów na nośnikach fizycznych i cyfrowych.


Ranking najpopularniejszych artystów w 2017 roku według IFPI – Top 10:

1. Ed Sheeran

2. Drake

3. Taylor Swift

4. Kendrick Lamar

5. Eminem

6. Bruno Mars

7. The Weeknd

8. Imagine Dragons

9. Linkin Park

10. The Chainsmokers


(źródło: IFPI)


Laureaci poprzednich edycji:

2016 – Drake

2015 – Adele

2014 – Taylor Swift

2013 – One Direction

Ranking weryfikowany przez niezależną firmę opiera się na danych o sprzedaży albumów w formacie cyfrowym oraz formacie fizycznym: płyt CD i winylowych; a także sprzedaży singli – pobranych z Internetu oraz streamingu na żądanie w danym roku kalendarzowym. Ranking obejmuje cały repertuar danego artysty, a nie tylko jedno nagranie czy album. W celu zestawienia liczby pobrań, strumieni i sprzedaży fizycznej wykorzystano jednostki będące odpowiednikami albumów.


(źródło: IFPI)

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022