ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

26 lutego 2019 r.

Drake artystą roku 2018.

IFPI, organizacja reprezentująca przemysł muzyczny na świecie uznała Drake’a najpopularniejszym artystą roku 2018, po światowym sukcesie jego piątego albumu Scorpion, zawierającego m.in. utwory God’s Plan, Nice for What i My Feelings. Drake jest jak dotąd jedynym artystą, który dwukrotnie otrzymał to wyróżnienie –w 2016 i 2018 roku.

Drake artystą roku 2018.

Wydany w czerwcu ubiegłego roku, podwójny album Drake’a z 25 utworami pobił rekordy popularności w pierwszych tygodniach sprzedaży. Scorpion był pierwszym w historii albumem odtworzonym ponad miliard razy w serwisach strumieniowych. Według Apple Music, album trafił na pierwsze miejsca rankingów w 92 krajach. Singiel God’s Plan, który ukazał się w kwietniu 2018 roku pobił rekord strumieni w pierwszym dniu w serwisach Spotify i Apple (ponad 14 milionów strumieni).

Drake jest szóstym laureatem nagrody IFPI (Global Recording Artist of The Year Award), jedynego takiego wyróżnienia, które odzwierciedla światowy sukces artysty na rynku nośników fizycznych i cyfrowych, od strumieni po winyle. W poprzednich latach laureatami tej prestiżowej nagrody byli One Direction (2013), Taylor Swift (2014), Adele (2015), Drake (2016) i Ed Sheeran (2017).

Frances Moore, przewodnicząca IFPI, powiedziała: Drake ma za sobą fantastyczny, pełen rekordów rok, który w pełni zasługuje na nagrodę IFPI dla Artysty Roku. To, że otrzymał to wyróżnienie po raz drugi w historii najlepiej świadczy o jego nieustającej światowej popularności i świetnym kontakcie z fanami.

Tegoroczne zestawienie Top 10 najpopularniejszych artystów odzwierciedla atrakcyjność muzyki na świecie. Począwszy od supergwiazd, takich jak Drake, Ed Sheeran i Ariana Grande, poprzez wzrost popularności nowych gatunków np. K-popu, po muzyczne dziedzictwo zespołów takich jak Queen – fani odkrywają i cieszą się muzyką z różnych gatunków i różnych zakątków świata.

Południowokoreański siedmioosobowy zespół BTS zajął drugie miejsce w rankingu IFPI, odnosząc światowy sukces dzięki albumowi Love Yourself 轉 Tear, wydanemu w maju 2018 roku, i Love Yourself 承 Answer wydanemu w sierpniu 2018 roku. Od czasu założenia zespołu w 2013 roku BTS zyskał globalną wspólnotę fanów – znaną jako A.R.M.Y. – i odegrał kluczową rolę w popularyzowaniu k-popu na świecie.

Ed Sheeran laureat nagrody w 2017 r., utrzymuje ugruntowaną pozycję na trzecim miejscu rankingu dzięki nieustającej popularności swojego trzeciego studyjnego albumu ÷ (Divide) oraz singlowych światowych hitów, takich jak: Shape of You, Castle on the Hill, Galway Girl oraz Perfect.

Nagroda IFPI dla Artysty Roku i zestawienie Top 10 najpopularniejszych artystów na świecie – to pierwszy i jedyny taki ranking, który stanowi dokładne podsumowanie światowego wykorzystania nagrań w serwisach strumieniowych oraz sprzedaży singli i albumów na nośnikach fizycznych i cyfrowych.


Ranking najpopularniejszych artystów na świecie w 2018 roku– Top 10:

1. Drake

2. BTS

3. Ed Sheeran

4. Post Malone

5. Eminem

6. Queen

7. Imagine Dragons

8. Ariana Grande

9. Lady Gaga

10. Bruno Mars


Laureaci poprzednich edycji:

• 2017 – Ed Sheeran

• 2016 – Drake

• 2015 – Adele

• 2014 – Taylor Swift

• 2013 – One Direction


Ranking IFPI, weryfikowany przez niezależną firmę przedstawia sprzedaż albumów w formacie cyfrowym, na płytach CD i winylowych; sprzedaż singli – pobranych z internetu i zakupionych w sklepie oraz – wykorzystanie strumieni audio na żądanie w danym roku kalendarzowym. Ranking obejmuje cały repertuar danego artysty, a nie tylko jedno nagranie czy album. W celu zestawienia liczby pobrań, strumieni i sprzedaży fizycznej wykorzystano jednostki będące odpowiednikami albumów.

Źródło: IFPI
Value gap
Fryderyk Festiwal 2022