ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

7 marca 2019 r.

Havana Camili Cabello najlepiej sprzedającym się singlem 2018 roku

IFPI ogłosiło, że singiel Havana w wykonaniu Camili Cabello, z gościnnym udziałem Young Thuga, jest najlepiej sprzedającym się singlem cyfrowym na świecie w 2018 roku.

Havana Camili Cabello najlepiej sprzedającym się singlem 2018 roku

Wydany w 2017 roku singiel Havana jest wiodącym utworem debiutanckiego albumu kubańsko-amerykańskiej wokalistki Camili Cabello, zatytułowanego Camila. Singiel, który wykorzystuje kulturowe dziedzictwo artystki oraz późniejszy jego remiks w języku hiszpańskim z tekstem Daddy’ego Yankee, trafiły na pierwsze miejsca list przebojów w 95 krajach, gwarantując Cabello globalny solowy sukces. W czerwcu 2018 roku Havana była najczęściej odsłuchiwanym utworem na Spotify, z liczbą ponad 888 milionów odtworzeń. Obecnie łączna liczba odtworzeń na wszystkich dostępnych platformach na świecie przekroczyła poziom 2,5 miliarda.

Frances Moore, przewodnicząca IFPI, podkreśla: Havana była wyjątkowym przebojem roku 2018. Popularność utworu rosła w nadzwyczajnym tempie, w miarę jak konsekwentnie pojawiał się na pierwszych miejscach list przebojów i playlist. Camila Cabello jest świetnym przykładem artystki, która wykorzystała swoje muzyczne korzenie do stworzenia unikalnych brzmień, budzących zachwyt fanów na całym świecie.

Drugie miejsce rankingu najlepiej sprzedających się singli zajmuje God’s Plan Drake’a, wydany w styczniu 2018 roku. Singiel pochodzący z albumu Scorpion pobił liczne światowe rekordy odtworzeń tuż po premierze, między innymi rekord odtworzeń w serwisach Spotify i Apple Music w pierwszej dobie od pojawienia się na rynku. W Apple Music God’s Plan miał ponad 14 milionów odtworzeń w pierwszym dniu i ponad 60 milionów odtworzeń w pierwszym tygodniu od daty premiery.

Shape of You Eda Sheerana był trzecim najlepiej sprzedającym się singlem w 2018 roku, zajmując ugruntowaną pozycję na listach przebojów, począwszy od 2017 roku, kiedy to znalazł się na pierwszym miejscu rankingu. Shape of You był wiodącym singlem albumu pt. ÷ i w wielu krajach znalazł się na pierwszych miejscach list przebojów.

Nagroda Cyfrowego Singla roku 2018 jest drugim wyróżnieniem przyznanym na podstawie globalnego rankingu IFPI, tuż za ogłoszoną wcześniej nagrodą dla Drake’a, który został uznany Artystą Roku 2018. Ranking najpopularniejszych singli na świecie jest jedynym zestawieniem, które stanowi dokładne podsumowanie światowego wykorzystania nagrań w serwisach strumieniowych audio i wideo oraz trwałych pobrań.


Ranking najpopularniejszych cyfrowych singli na świecie w 2018 r. – Top 10 Globalna suma przeliczonych odpowiedników streamów (w mln)

1. Camila Cabello (feat. Young Thug) – Havana – 19,0

2. Drake – God’s Plan – 15,3

3. Ed Sheeran – Shape Of You – 14,9

4. Ed Sheeran – Perfect – 13,5

5. Maroon 5 (feat. Cardi B) – Girls Like You – 11,9

6. Luis Fonsi (feat. Daddy Yankee) – Despacito – 11,8

7. Tia Ray – Be Apart – 10,9

8. The Chainsmokers & Coldplay – Something Just Like This – 10,0

9. Marshmello & Anne-Marie – Friends – 9,6

10. Post Malone (feat. Ty Dolla $ign) – Psycho – 9,2Ranking IFPI obejmuje sprzedaż pobranych cyfrowych singli oraz strumieni audio i wideo na żądanie w danym roku kalendarzowym. W celu zestawienia liczby pobrań i strumieni wykorzystano jednostki będące odpowiednikami trwałych pobrań.Źródło: IFPI

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022