ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

3 sierpnia 2020 r.

Album "Folklore" Taylor Swift bije rekordy

Wydany bez wcześniejszej zapowiedzi album Taylor Swift Folklore zapewnił artystce rekordowe osiągnięcie. Taylor Swift została pierwszym artystą w historii, który zadebiutował jednocześnie na szczycie list Billboard Hot 100 i Billboard 200.

Album "Folklore" Taylor Swift bije rekordy

Album Folklore, który ukazał się 24 lipca, zadebiutował na szczycie listy Billboard 200. W tym samym czasie utwór promujący album, singiel Cardigan, trafił na pierwsze miejsce zestawienia najpopularniejszych utworów w Stanach Zjednoczonych, Billboard Hot 100.

Taylor Swift jest także pierwszą kobietą w historii, której dwa utwory zadebiutowały w tym samym czasie w top 5 listy Billboard Hot 100: utwór Cardigan na 1. miejscu i The 1 na miejscu 4. W pierwszej dziesiątce znalazł się również utwór Exile – na pozycji 6. Swift jest także artystką z największą liczbą utworów notowanych na liście Billboard Hot 100. Łącznie trafiło tam 113 jej piosenek.

Ósmy studyjny album Taylor Swift pobił rekordy także w streamingu. Swift została artystką z największym tygodniowym streamingiem w historii Spotify. W tygodniu od 24 do 30 lipca jej utwory zostały odsłuchane 433 mln razy. Taylor pobiła w ten sposób rekord należący do tej pory do Ariany Grande – 427 mln odtworzeń w ciągu jednego tygodnia.

Co warte zauważenia, w dniu premiery w USA wszystkie szesnaście piosenek było najchętniej słuchanymi utworami na Spotify, natomiast na świecie piosenki uplasowały się w top 23. W dniu premiery album odtworzono w serwisie łącznie 44 mln razy.

Na ósmym albumie artystki znalazło się w sumie 16 premierowych kompozycji, które utrzymane zostały w klimatach alternatywy, indie folku i folktroniki. Najpopularniejszy singiel, Cardigan, ma obecnie ponad 43 mln wyświetleń na YouTube.
Źródło: radiozet.pl, allaboutmusic.pl
Value gap
Fryderyk Festiwal 2022