ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

3 grudnia 2020 r.

Podsumowanie roku na Spotify

Po raz kolejny muzyczna platforma streamingowa Spotify opublikowała podsumowanie roku #SpotifyWrapped, które opisuje upodobania użytkowników serwisu w 2020 roku.

Podsumowanie roku na Spotify

Z danych przedstawionych przez Spotify wynika, że polska muzyka zdobywa coraz więcej słuchaczy, plasując się na czołowych miejscach w krajowych rankingach słuchalności. Pozycję lidera wśród artystów, niezmiennie od 2018 roku, zajmuje Taco Hemingway, którego singiel Polskie tango uplasował się na czwartej pozycji zestawienia najpopularniejszych utworów. Drugie miejsce zajął Quebonafide, awansując o pięć miejsc w stosunku do ubiegłego roku. Podium rankingu najchętniej słuchanych artystów 2020 roku zamyka Lanek, a na kolejnych miejscach plasują się Bedoes i debiutujący Mata.

Najwyższe miejsca na liście najpopularniejszych utworów zajmuje singiel Bubbletea w wykonaniu Quebonafide i Darii Zawiałow.

Wśród pięciu najpopularniejszych albumów aż dwie pozycje należą do debiutantów: pierwsza, którą zajmuje Mata z płytą 100 dni do matury, oraz czwarta zajmowane przez jedyną w zestawieniu kobietą i jedyną artystkę popową – sanah z albumem studyjnym Królowa dram.

Na świecie pierwsze miejsce listy najpopularniejszych artystów zdobywa portorykański raper Bad Bunny z ponad 8,3 miliardami odtworzeń. Artysta zajął czołową pozycję również w kategorii na najpopularniejszy album. Jego krążek YHLQMDLG użytkownicy Spotify przesłuchali aż 3,3 miliarda razy! Tuż za nim, na drugim miejscu znajduje się Drake, najpopularniejszy twórca 2018, 2015 i 2016 roku. Pierwszą trójkę zamyka jeden z najpopularniejszych artystów muzyki latynoskiej, kolumbijski piosenkarz reggaeton J Balvin.

Tak jak w ubiegłym roku, na wysokiej pozycji utrzymuje się również Billie Eilish, która drugi rok z rzędu pozostaje najpopularniejszą piosenkarką na świecie. Tuż za nią w zestawieniu pojawiły się artystki, które w 2020 roku powróciły z nowymi albumami: Taylor Swift, Ariana Grande, Dua Lipa i Halsey.

Z kolei najpopularniejszym utworem roku 2020, który podbił serca fanów i okupuje czołówki list przebojów, jest singiel Blinding Lights The Weeknd. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się kolejno Dance Monkey Tones And I i The Box Roddy’ego Riccha. Listę top 5 zamykają: Roses – Imanbek Remix Imanbek i SAINt JHN oraz Don't Start Now Duy Lipy.


Dane polskie


Najpopularniejsi artyści:


1. Taco Hemingway

2. Quebonafide

3. Lanek

4. Bedoes

5. Mata


Najpopularniejsze utwory:


1. Quebonafide, Daria Zawiałow, Duit – Bubbletea

2. The Weeknd – Blinding Lights

3. Sobel – Impreza

4. Taco Hemingway, Lanek – Polskie Tango

5. Mata – 100 dni do matury


Najpopularniejsze albumy:


1. Mata – 100 dni do matury

2. Quebonafide – Romantic Psycho

3. Bedoes – Opowieści z Doliny Smoków

4. sanah – Królowa dram

5. Białas – H8M5Dane globalne:


Najpopularniejsi artyści:


1. Bad Bunny

2. Drake

3. J Balvin

4. Juice WRLD

5. The Weeknd


Najpopularniejsze artystki:


1. Billie Eilish

2. Taylor Swift

3. Ariana Grande

4. Dua Lipa

5. Halsey


Najpopularniejsze utwory:


1. The Weeknd – Blinding Lights

2. Tones and I – Dance Monkey

3. Roddy Ricch – The Box

4. Imanbek and SAINt JHN – Roses – Imanbek Remix

5. Dua Lipa – Don’t Start Now


Najpopularniejsze albumy:


1. Bad Bunny – YHLQMDLG

2. The Weeknd – After Hours

3. Post Malone – Hollywood’s Bleeding

4. Harry Styles – Fine Line

5. Dua Lipa – Future NostalgiaŹródło: materiały prasowe Spotify.

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022