ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

24 listopada 2021 r.

BRIT Awards – najważniejsza muzyczna brytyjska nagroda bez podziału na płeć

Organizatorzy BRIT Awards ogłosili zmiany w głównych kategoriach konkursowych. Zlikwidowane zostały podziały na płeć w kategoriach Best British Artist oraz Best International Artist.
BRIT Awards – najważniejsza muzyczna brytyjska nagroda bez podziału na płeć

BRITS Awards przyznawało nagrody z podziałem na płeć od samego początku, czyli od 1977 roku. Organizatorzy już od jakiegoś czasu obiecywali, że usuną ten podział. O zmianę warunków przyznawania nagród walczyli aktywiści, wśród nich artyści jak Sam Smith i Will Young, którzy twierdzili, że obecny system kategoryzowania wyklucza niebinarnych ludzi. Album Smith’a „Love goes” doszedł do drugiego miejsca na liście chart UK, ale artysta nie mógł się wpasować w kategoriach płciowych w zgłoszeniu do nagrody.

Organizatorzy nagród właśnie ogłosili, że od przyszłego roku będzie przyznawane nagrody nie będą już podzielone ze względu na płeć. Tym samym Dua Lipa i J Hus przejdą do historii jako ostatni artyści, którzy dostali nagrody w kategorii najlepsza artystka oraz najlepszy artysta.

Ważne jest, aby Brytyjczycy nadal się rozwijali i dążyli do jak największej integracji. To zupełnie właściwy moment, aby celebrować osiągnięcia artystów ze muzykę, którą tworzą, bez względu na płeć – oświadczyli organizatorzy BRIT Awards

W edycji 2022 w nowy sposób wyłonieni zostaną także laureacie w kategoriach najlepszy wykonawca muzyki rockowej/alternatywnej, hip hop/grime/rap, dance oraz pop/R’n’B – nastąpi to w wyniku głosowania publiczności.Źródło: BBC

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022