ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

2 grudnia 2021 r.

Spotify podsumowało rok

Serwis Spotify podsumował rok, publikując coroczne zestawienie najczęściej słuchanych utworów, artystów i albumów w Polsce i na świecie. Na kontach użytkowniczek i użytkowników platformy dostępne są już także indywidualne podsumowania roku.

Spotify podsumowało rok

Najchętniej słuchanym artystą w Polsce według rankingu Spotify jest Mata. Raper zajął pierwsze miejsce we wszystkich zestawieniach, w których był notowany: Najpopularniejsi Artyści i Artystki, Najpopularniejsi Artyści, Najpopularniejsze Utwory – z singlem Kiss Cam (podryw roku), Najpopularniejsze Albumy – z płytą Młody Matczak. Jednak to nie wszystkie notowane w zestawieniach produkcje rapera: utwór Patoreakcja dotarł do trzeciego miejsca zestawienia, a poprzednia, wydana dwa lata temu płyta – 100 dni do matury – uplasowała się na piątym miejscu zestawienia najpopularniejszych albumów.

Podium zestawienia najpopularniejszych utworów dopełnia na miejscu drugim Fiołkowe pole Sobla i Piotra Lewandowskiego. W kategorii najpopularniejszych albumów za Matą uplasowała się sanah ze płytą – Irenka – i dalej Sobel z Pułapką na motyle. Artyści w takiej samej kolejności widnieją na liście najchętniej słuchanych artystów i artystek.

W zestawieniach globalnych, podobnie jak w ubiegłym roku, w 2021 najpopularniejszym artystą został z ponad 9 miliardami odtworzeń raper Bad Bunny. Tuż za nim znaleźli się Taylor Swift oraz koreański BTS.

Na liście najczęściej odtwarzanych utworów na szczycie stanęła Olivia Rodrigo z piosenką drivers license. Artystka ze swoją płytą SOUR zdobyła również pierwsze miejsce w kategorii najchętniej słuchanych albumów. W zestawieniu najchętniej słuchanych utworów znalazły się także Montero (Call Me By Your Name) amerykańskiego rapera Lil Nas X, utwór Stay nagrany przez The Kid Laroi z gościnnym udziałem Justina Biebera, ponownie Olivia Rodrigo, tym razem z piosenką good 4 u, a na piątym miejscu Dua Lipa i DaBaby z singlem Levitating.

Od 1 grudnia w serwisie dostępne są także indywidualne zestawienia słuchaczy. Dzięki funkcji „Wrapped” w aplikacji mobilnej (iOS i Android) użytkownicy mogą sprawdzić, czego sami najczęściej słuchali w tym roku oraz co wyróżnia ich indywidualny gust. „Wrapped” został w tym roku rozszerzony o dodatkowe funkcjonalności, takie jak „Twoja ścieżka dźwiękowa”, „Twoja muzyczna aura”, gra „Wykrywacz kłamstw” czy opcja „2021 Wrapped: Blend”.

Platforma przygotowała także ponad 170 filmów od wokalistek i wokalistów dziękujących odbiorcom, że znaleźli się w ich zestawieniu. Filmiki pojawią się u słuchaczy, u których artyści znaleźli się w zestawieniu najchętniej słuchanych artystów lub utworów.

Serwis publikuje także z tej okazji trzy playlisty, bazując na „Spotify Wrapped” – najczęściej słuchanych utworów, artystów i artystek 2021 r. w Polsce.
Dane polskie

Najpopularniejsi artyści i artystki:

1. Mata

2. sanah

3. Sobel

4. White 2115

5. Lanek

Najpopularniejsi artyści:

1. Mata

2. Sobel

3. White 2115

4. Lanek

5. Bedoes

Najpopularniejsze artystki:

1. sanah

2. Dua Lipa

3. Billie Eilish

4. Ariana Grande

5. Doja Cat

Najpopularniejsze utwory:

1. Mata, Pedro, francis – Kiss Cam (podryw roku)

2. Sobel, Piotrek Lewandowski – Fiołkowe pole

3. Mata, Trooh Hippi – Patoreakcja

4. sanah, Vito Bambino – Ale jazz!

5. Kizo – Disney

Najpopularniejsze albumy:

1. Mata – Młody Matczak

2. sanah – Irenka

3. Sobel – Pułapka na motyle

4. OIO – OIO

5. Mata – 100 dni do matury


Dane globalne

Najpopularniejsi artyści i artystki:

1. Bad Bunny

2. Taylor Swift

3. BTS

4. Drake

5. Justin Bieber

Najpopularniejsi artyści:

1. Bad Bunny

2. BTS

3. Drake

4. Justin Bieber

5. The Weeknd

Najpopularniejsze artystki:

1. Taylor Swift

2. Ariana Grande

3. Olivia Rodrigo

4. Dua Lipa

5. Doja Cat

Najpopularniejsze utwory:

1. Olivia Rodrigo – drivers license

2. Lil Nas X – Montero (Call Me By Your Name)

3. The Kid LAROI, Justin Bieber – Stay

4. Olivia Rodrigo – good 4 u

5. Dua Lipa, DaBaby – Levitating

Najpopularniejsze albumy:

1. Olivia Rodrigo – Sour

2. Dua Lipa – Future Nostalgia

3. Justin Bieber – Justice

4. Ed Sheeran – =

5. Doja Cat – PlanetHerŹródło: materiały prasowe Spotify.
Value gap
Fryderyk Festiwal 2022