ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

29 grudnia 2021 r.

Najwyższa sprzedaż płyt winylowych od 30 lat

Płyty winylowe na wyspach brytyjskich odnotowały najwyższą sprzedaż od trzech dekad, czyli od czasu, kiedy zostały wyparte przez kasety magnetofonowe i płyty CD.
Najwyższa sprzedaż płyt winylowych od 30 lat

Pomimo pandemii koronawirusa i kryzysu, jaki spowodowała ona na rynku muzycznym, w tym także w produkcji płyt, 2021 rok był rekordowym dla sprzedaży płyt winylowych. Organizacja BPI (British Phonographic Industry) wykazała, że w tym roku sprzedano ponad 5 milionów płyt winylowych, co jest wzrostem o 8 procent w stosunku do roku poprzedniego. Podkreślono także, że jest to 14. rok z rzędu, w którym „czarne płyty” zwiększyły sprzedaż – w tym roku stanowią już 23 procent wszystkich sprzedanych albumów w postaci fizycznej.

Najlepiej sprzedającym się winylem w mijającym roku był wydany po 40 latach krążek Abby – Voyage – w samym dniu premiery sprzedał się w liczbie 30 tysięcy egzemplarzy. Na drugim miejscu zestawienia BPI znalazł się również długo wyczekiwany i wydany po sześcioletniej przerwie album Adele – 30. Podium zamyka tytuł Seventeen Going Under brytyjskiego artysty Sama Fendera.

Co ciekawe, badania zrealizowane przez MRC Data w 2021 roku wykazały, że płyty winylowe częściej są kupowane przez pokolenie Generacji Z niż przez milenialsów. Według analiz, 4 041 badanych urodzonych pomiędzy 1997 a 2012 rokiem zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zakupiło płytę winylową, co stanowi 15% respondentów. Dla porównania, wśród milenialsów deklarację taką złożyło 11%.Źródło: NME.com
Value gap
Fryderyk Festiwal 2022