ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

18 stycznia 2022 r.

Jakub Józef Orliński laureatem International Classical Music Awards

Kontratenor Jakub Józef Orliński został laureatem International Classical Music Awards w kategorii wokalnej muzyki barokowej za album Anima Aeterna.

Jakub Józef Orliński laureatem International Classical Music Awards

W uzasadnieniu jury International Classical Music Awards podkreśliło, że wybitne głosy Jakuba Józefa Orlińskiego i Fatmy Said, a także orkiestra i dyrygent, perfekcyjnie dostroili się do specyfiki muzyki barokowej i repertuaru zawierającego światowe premiery mniej znanych utworów.

Orliński, jeden z najwybitniejszych kontratenorów naszych czasów, zaprezentował nie tylko wybitne możliwości wokalne, ale także niespotykaną muzyczną inteligencję. Pozycja obowiązkowa dla miłośników muzyki barokowej – można przeczytać na stronie konkursu.

Album Anima Aeterna składa się z arii i motetów XVIII-wiecznych o tematyce sakralnej. Orlińskiemu towarzyszy orkiestra muzyki dawnej Il Pomo d’Oro i chór pod dyrekcją Francesco Cortiego. W duecie z Orlińskim występuje też Fatma Said (sopran).

International Classical Music Awards to nagrody przyznawane od 2011 roku w 16 kategoriach, w tym muzyki dawnej, skomponowanej przed 1600 rokiem, muzyki barokowej (kompozycje stworzone w latach 1600-1750) instrumentalnej oraz wokalnej.

W skład międzynarodowego jury wchodzą redaktorzy, krytycy i dziennikarze zajmujący się muzyką klasyczną. W tym roku w jury reprezentowane były takie media jak: Deutsche Welle, Radio Chopin, Resmusica, Scherzo.

Wręczenie nagród i koncert galowy odbędą się w Filharmonii Luksemburskiej 21 kwietnia 2022 roku.Źródło: muzyka.dziennik.pl

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022