ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

1 marca 2022 r.

Pierwsza tura głosowania na nagrody FRYDERYK 2022

Akademia Fonograficzna rozpoczęła właśnie pierwszą turę głosowania na najważniejsze polskie nagrody muzyczne – FRYDERYKI.
Pierwsza tura głosowania na nagrody FRYDERYK 2022

Ponad 1 600 artystów wykonawców, twórców, profesjonalistów z branży fonograficznej oraz dziennikarzy muzycznych – członków Akademii Fonograficznej przystępuje dziś do głosowania na zgłoszenia zarejestrowane w tegorocznej edycji konkursu. Spośród ponad 2 000 zgłoszeń wybiorą nominowanych w 31 kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej.

Członkowie sekcji muzyki rozrywkowej wskażą po pięć nominacji dla najlepszych albumów w ośmiu kategoriach „gatunkowych” (począwszy od muzyki pop, przez hip-hop, skończywszy na piosence poetyckiej i literackiej), pięć najlepszych utworów i teledysków ubiegłego roku, a także pięć najciekawszych artystek, artystów i zespołów/projektów muzycznych 2021 roku. Nominacje przypadną także debiutantom i debiutantkom, autorom, autorkom, kompozytorom, kompozytorkom, producentom i producentkom.

Członkowie sekcji muzyki poważnej wybiorą po pięć nominowanych albumów w 11 kategoriach dedykowanych muzyce poważnej. Artyści jazzowi będą się ubiegać o nominacje w trzech kategoriach: Album Roku Jazz, Artysta Roku Jazz oraz Fonograficzny Album Roku Jazz.

Głosowanie potrwa do poniedziałku 14 marca do godz. 12:00. Nominowanych poznamy w drugiej połowie marca.

Akademia Fonograficzna to powołana w 1999 roku uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków Związku Producentów Audio Video organizacja branżowa, przyznająca najważniejsze polskich nagród muzycznych – Fryderyków.

Akademia Fonograficzna decyduje w tajnym, dwustopniowym głosowaniu o tym, komu zostanie przyznana statuetka FRYDERYK w kolejnych edycjach. Do udziału w jej pracach zaproszeni zostają wszyscy nominowani i laureaci Nagród FRYDERYK we wcześniejszych edycjach.

Od początku istnienia Akademia podzielona jest na trzy sekcje: muzyki poważnej, jazzowej i rozrywkowej. Każdy członek Akademii może należeć wyłącznie do jednej sekcji i w ramach tej sekcji głosuje na zgłoszone do konkursu pozycje. Dziś w Akademii zrzeszonych jest ponad 1600 wokalistów, instrumentalistów, autorów, kompozytorów, producentów i realizatorów dźwięku, reżyserów wideoklipów, przedstawicieli branży fonograficznej oraz dziennikarzy muzycznych.

Nad merytoryczną spójnością i proceduralną zgodnością konkursu Fryderyk czuwa Rada Akademii Fonograficznej wybierana przez Akademię oddzielnie dla każdej sekcji. To członkowie Rady ustanawiają kategorie w każdej edycji i dokonują kwalifikacji zarejestrowanych zgłoszeń.

Więcej o konkursie Fryderyk i Akademii Fonograficznej.

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022