ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

2 marca 2022 r.

Płyta 30 Adele na pierwszym miejscu światowego rankingu albumów muzycznych wszystkich formatów

Brytyjska wokalistka zwycięża także w innych rankingach opublikowanych przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego IFPI: zestawieniu najlepiej sprzedających się na świecie albumów oraz w światowym rankingu płyt winylowych
Płyta 30 Adele na pierwszym miejscu światowego rankingu albumów muzycznych wszystkich formatów

1 marca 2022 – IFPI, organizacja reprezentująca sektor nagraniowy na świecie ogłosiła, że płyta 30 brytyjskiej artystki Adele zajęła pierwsze miejsce w światowym rankingu albumów wszystkich formatów (Global Album All Format Chart) za rok 2021. Płyta uplasowała się także na czele listy najlepiej sprzedających się albumów (Global Album Sales Chart) oraz publikowanej przez IFPI po raz pierwszy listy płyt winylowych (Global Vinyl Album Chart).

Wyczekiwany przez fanów czwarty album studyjny artystki ukazał się 19 listopada 2021 roku, po sześciu latach od premiery wielokrotnie nagrodzonego trzeciego albumu studyjnego – 25. Poprzedzony singlem Easy on Me, album 30 dotarł do pierwszego miejsca list bestsellerów na 20 rynkach, w tym w USA, gdzie dorównał dwóm poprzednim płytom Adele, które uplasowały się na czele listy Billboard Hot 100.

Kontynuując pasmo sukcesów album plasuje się na pierwszym miejscu wszystkich trzech światowych rankingów albumów, publikowanych przez IFPI: rankingu albumów we wszystkich formatach - Global Album All Format Chart (po raz pierwszy kompilowany w ubiegłym roku – zwycięzcą został wówczas tegoroczny laureat nagrody IFPI dla najlepszego światowego artysty – zespół BTS), listy najlepiej sprzedających się na świecie albumów - Global Album Sales Chart oraz publikowanego po raz pierwszy światowego rankingu płyt winylowych - Global Vinyl Album Chart. Od momentu premiery w listopadzie 2021 roku do końca tego rok – tj. w ciągu zaledwie dwóch miesięcy - sprzedaż albumu 30 przekroczyła pięć milionów odpowiedników egzemplarzy albumu.

Na czwartym miejscu rankingu albumów wszystkich formatów uplasowała się inny brytyjski artysta - Ed Sheeran - ze swoim albumem =, a debiutująca Olivia Rodrigo z albumem SOUR znalazła się na drugim miejscu. Siódme miejsce przypadło albumowi F*CK LOVE (Mix Tape) australijskiego rapera The Kid LAROI, a pierwszą dziesiątkę zamknęła Doja Cat z albumem Planet Her. Na ósmym miejscu zestawienia znalazł się powracający po 40 latach z nowym albumem Voyage zespół ABBA (który był drugim najlepiej sprzedającym się albumem na świecie).

Na liście najlepiej sprzedających się albumów (Global Album Sales Chart) nadal prym wiedzie rynek azjatycki – szczególnie w zakresie sprzedaży fizycznych nośników – z gwiazdą muzyki K-pop zespołem BTS na czwartym miejscu i grupą SEVENTEEN dwukrotnie na liście – na miejscu trzecim i siódmym. Na miejscu dziewiątym uplasował się zaś japoński zespół Snow Man ze swoim pierwszym albumem studyjnym Snow Mania S1.

Po raz pierwszy IFPI opublikowało zestawienie płyt winylowych (Global Vinyl Album Chart), odzwierciedlając silny i konsekwentny wzrost znaczenia tego formatu na rynku. Tu także zwyciężczynią okazała się Adele. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się pozycje stare i nowe, np. album zespołu Fleetwood Mac (miejsce 3), grupy The Beatles (miejsce 7), Nirvany (miejsce 8) i zespołu Pink Floyd (miejsce 9) obok albumu Olivii Rodrigo (miejsce 4) i Billie Eilish (miejsce 5).

Podsumowując, trzy opublikowane przez IFPI rankingi pokazują wyraźnie różnorodność gustów muzycznych fanów na całym świecie, z królującym nad innymi płytami, jedynym występującym w pierwszej dziesiątce wszystkich zestawień albumem 30.Top 10 Global Album All Format Chart 2021

Artysta Album
1. Adele 30
2. Olivia Rodrigo SOUR
3. Justin Bieber Justice
4. Ed Sheeran =
5. The Weeknd After Hours
6. Dua Lipa Future Nostalgia
7. The Kid LAROI F*CK LOVE (Mix Tape)
8. ABBA Voyage
9. Morgan Wallen MONTERO (Call Me By Your Name)
10. Doja Cat Planet Her

(źródło: IFPI)

Zestawienie Global Album All Format Chart uwzględnia wszystkie formaty, w jakich album jest konsumowany na rynku, w tym sprzedaż fizycznych nośników, cyfrowe pobrania albumów i dane z platform streamingowych w danym roku kalendarzowym. Dane są ważone na podstawie relatywnej wartości każdego typu konsumpcji.


Top 10 Global Album Sales Chart 2021

Artysta Album
1. Adele 30
2. ABBA Voyage
3. SEVENTEEN Attacca
4. BTS BTS, THE BEST
5. Ed Sheeran =
6. Justin Bieber Justice
7. Taylor Swift Red (Taylor’s Version)
8. SEVENTEEN Your Choice
9. Snow Man Snow Mania S1
10. Taylor Swift Fearless (Taylor’s Version)

(źródło: IFPI)

Zestawienie Global Album Sales Chart łączy sprzedaż fizycznych nośników albumów i cyfrowych pobrań albumów w danym roku kalendarzowym.

Top 10 Global Vinyl Album Chart 2021

Artysta Album
1. Adele 30
2. Harry Styles Voyage
3. Fleetwood Mac Rumours
4. Olivia Rodrigo SOUR
5. Billie Eilish Happier Than Ever
6. Taylor Swift Red (Taylor’s Version)
7. The Beatles Abbey Road
8.Nirvana Nevermind
9. Pink Floyd The Dark Side Of The Moon
10. Taylor Swift evermore

(źródło: IFPI)

Zestawienie Global Vinyl Album Chart oparte jest na danych o światowej sprzedaży fizycznych nośników winylowych albumów w danym roku kalendarzowym.

Informacje dodatkowe:

W ostatnich dniach IFPI ogłosiło, że grupa BTS zdobyła w światowym rankingu wyróżnienie jako Artysta Roku (Global Artist Of The Year Award), a piosenka Save Your Tears kanadyjskiego artysty The Weeknd zyskała miano cyfrowego singla roku (Global Digital Single Of The Year Award).


Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres press@ifpi.org.

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022