ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

7 kwietnia 2022 r.

Najgorętsze nazwiska polskiej sceny muzycznej ponownie w Szczecinie na Fryderyk Festiwal 2022!

• Szczecin i Pomorze Zachodnie gospodarzami Fryderyk Festiwal 2022!

Już 22 kwietnia pierwsze wydarzenie: Gala Muzyki Poważnej i koncert z udziałem najwybitniejszych polskich solistów i zespołów.

Tydzień później – 29 kwietniaGala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Netto Arenie, podczas której zobaczymy i usłyszymy najgorętsze nazwiska polskiej muzyki, m.in.: Katarzynę Nosowską, Darię Zawiałow, Kaśkę Sochacką, Organka i Mroza!

• Bilety na obie gale już w sprzedaży!

Najgorętsze nazwiska polskiej sceny muzycznej ponownie w Szczecinie na Fryderyk Festiwal 2022!

Pod koniec kwietnia Szczecin zamieni się ponownie w stolicę polskiej muzyki i ponownie będzie gospodarzem Fryderyk Festiwal. Pomorze Zachodnie przez tydzień gościć będzie bowiem najlepszych polskich twórców i wykonawców, którzy przybędą do Szczecina świętować wręczenie najważniejszych nagród muzycznych w Polsce - Fryderyków.

Gala Muzyki Poważnej i koncert z udziałem najwybitniejszych polskich solistów i zespołów odbędzie się 22 kwietnia w Operze na Zamku. Uroczysta ceremonia wręczenia Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu zostanie zorganizowana tydzień później, 29 kwietnia w Netto Arenie, a gośćmi wieczoru będą artyści nominowani do tegorocznej edycji nagród.

Andrzej Puczyński, przewodniczący Związku Producentów Audio Video, organizatora wydarzenia Fryderyk Festiwal, komentując kontynuację współpracy z Miastem Szczecin i Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, podkreślił: Bardzo cieszymy się, że ponownie będziemy mogli celebrować święto polskiej muzyki w Szczecinie. Najważniejsze nagrody muzyczne zasługują na oprawę na najwyższym poziomie, a Opera na Zamku jest wyjątkowym miejscem muzyki i pasji. W jej murach każdy rodzaj muzycznej wypowiedzi brzmi wspaniale. Wspominając Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu powiedział: Podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia byliśmy pod dużym wrażeniem zarówno wielkiego zaangażowania Miasta Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego, jak i niezwykle gorącego przyjęcia ze strony szczecińskiej publiczności zgromadzonej w Netto Arenie. Artyści do dziś podkreślają wspaniałą atmosferę i dobrą energię, jaka wytworzyła się podczas tamtego koncertu. Mamy nadzieję, że wydarzenie jakim jest Fryderyk Festiwal pomoże nieść w Polskę przekaz, że Szczecin i Pomorze Zachodnie to miejsca wyjątkowych inicjatyw kulturalnych, tworzonych i wspieranych przez ludzi z pasją.

Zastępca Prezydenta Szczecina Krzysztof Soska dodaje: Niesamowite emocje towarzyszą gali Fryderyków. Dobrze je pamiętamy z zeszłego roku, kiedy Szczecin wraz z Pomorzem Zachodnim był gospodarzem tego wydarzenia. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli na nowo przeżywać te piękne chwile w naszym mieście. Najlepsi muzycy, wykonawcy, producenci muzyczni w Polsce będą mieli okazję przeżyć piękne emocje, a wraz z nimi my, mieszkańcy, jak również lokalni artyści. To jest najważniejsza nagroda muzyczna w kraju i dobrze, że zostanie ona wręczona u nas.

Coraz więcej wydarzeń kulturalnych wybiera na swój port Pomorze Zachodnie. Te które do niego zawitają, bardzo często robią to ponownie. Niezwykle miło wspominam muzyczne doznania, które towarzyszyły nam podczas gali Fryderyków w zeszłym roku. Cieszę się, że i tym razem to właśnie w Szczecinie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Jestem przekonany, że te spektakularne wydarzenia na długo pozostaną w pamięci widzów – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

To już druga edycja Fryderyk Festiwal organizowana w Szczecinie. Ceremonie wręczenia przyznawanych od niemal 30 lat Fryderyków będą wyjątkowym widowiskiem. Uświetnią je koncerty z udziałem najbardziej uznanych polskich wykonawców, reprezentujących bogactwo polskiej sceny muzycznej. To będzie prawdziwy festiwal gwiazd!

W piątek 29 kwietnia, ceremonii ogłoszenia laureatów tegorocznych Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej towarzyszyć będzie wyjątkowe widowisko z udziałem między innymi fantastycznych wokalistek: nominowanej aż w ośmiu kategoriach (w tym Album Roku Pop) Darii Zawiałow, debiutującej w ubiegłym roku i mającej na koncie cztery nominacje (w tym do nagrody Fonograficzny Debiut Roku) Kaśki Sochackiej i wyróżnionej dwiema nominacjami (w tym do nagrody Artystka Roku) Mery Spolsky.


Pełna lista nominowanych tutaj.


Na szczecińskiej scenie zobaczymy także Katarzynę Nosowską z grupą przyjaciół, czyli zespołem Anieli (teledysk do ich pierwszej piosenki nie bez powodu powstał w stolicy Pomorza Zachodniego) oraz inne fantastyczne duety i kolaboracje. Monika Brodka (nominowana m.in. w kategorii Album Roku Indie Pop) zagra z Tymkiem, WaluśKraksaKryzys wystąpi z Organkiem (wspólnie powalczą o statuetkę w kategorii Album Roku Rock/Metal), Rosalie. zaśpiewa u boku Króla (nominowanego m.in. w kategorii Album Roku Indie Pop), Natalię Szroeder usłyszymy w utworze z Vito Bambino (wyróżnionym nominacją wraz z innymi wykonawcami w kategorii Utwór Roku). W Netto Arenie zagra także zespół T. Love oraz duet Kwiat Jabłoni (który ma na koncie dwie nominacje).

Nie zabraknie popularnej, nominowanej w czterech kategoriach (w tym za Utwór Roku) grupy Muchy i legendy punk rocka – grupy Dezerter (powalczą o statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku Rock/Metal). Galę uświetnią także solowe męskie wykonania reprezentantów różnych gatunków muzycznych. Usłyszymy między innymi przedstawiciela młodego hip-hopu, czyli Szczyla (wyróżnionego nominacją między innymi w kategorii Album Roku Hip-Hop) oraz nominowanego za utwór roku Mroza. Nie zabraknie także kolejnego lokalnego akcentu – występu szczecińskiego saksofonisty jazzowego Sylwestra Ostrowskiego.

Do sprzedaży trafiła właśnie pierwsza pula biletów na Galę. Szczegółowe informacje dostępne są na fryderyki.pl/bilety.Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna.

Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie.

Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców Stoart, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Szczecińska Agencja Artystyczna, Škoda Auto.

Producent Gali: High Events.

Partner technologiczny: Spotify.

Patroni medialni Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu: TVN, Radio Zet, onet.pl, Player.

Patroni medialni Gali Muzyki Poważnej: TVP Kultura, magazyn Presto.


Value gap
Fryderyk Festiwal 2022