ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

8 kwietnia 2022 r.

Gala Muzyki Poważnej Fryderyk 2022 ponownie w Operze na Zamku w Szczecinie!

• Szczecin i Pomorze Zachodnie gospodarzami Fryderyk Festiwal 2022!

• Już 22 kwietnia pierwsze wydarzenie: Gala Muzyki Poważnej i koncert z udziałem najwybitniejszych polskich solistów i zespołów.

• Ogłaszamy program uroczystego koncertu, który odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie.

• Już w sprzedaży bilety na Galę Muzyki Poważnej!

Gala Muzyki Poważnej Fryderyk 2022 ponownie w Operze na Zamku w Szczecinie!

W piątek 22 kwietnia 2022 r. jedna z najnowocześniejszych scen muzycznych w Europie ponownie będzie gościć artystów nominowanych do najważniejszych nagród muzycznych – Fryderyków – w kategorii muzyki poważnej. Uroczystą galę, która odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie uświetnią występy najwybitniejszych solistów i zespołów. Po raz pierwszy w historii miłośnicy muzyki poważnej z Pomorza Zachodniego będą mogli towarzyszyć artystom w ich wyjątkowym święcie. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na Galę Muzyki Poważnej.

W ten wyjątkowy wieczór w Operze na Zamku swoje nagrody odbiorą artyści w jedenastu kategoriach muzyki poważnej, ukazujących różne okresy historyczne i stylistykę wykonania: od nagrań solowych i kameralnych po operowe i symfoniczne, od baroku do współczesności.

W tym roku szansę na wyjątkową statuetkę Fryderyka mają m.in.: wydawnictwa z udziałem wybitnego akordeonisty Klaudiusza Barana, nagrania z udziałem wiolonczelisty Marcina Zdunika, płyty, na których usłyszeć można AUKSO – Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Tegoroczną Galę Muzyki Poważnej uświetnią koncerty z udziałem artystów światowej sławy, podzielone na trzy wątki tematyczne: muzyka polska, opera barokowa oraz muzyka romantyczna. Nie zabraknie także muzycznych nawiązań do aktualnej sytuacji na świecie: na gali wybrzmi hołd złożony Ukrainie w wydaniu Baltic Neopolis Orchestra. Kameralna orkiestra smyczkowa ze Szczecina wykona między innymi utwór Tribute to Ukraine na motywach hymnu narodowego Ukrainy.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. To szczególna okazja, aby zaprezentować zgromadzonej w Operze na Zamku publiczności mniej znane zdobycze polskiego romantyzmu muzycznego: dzieła kameralne ucznia Józefa Elsnera – Józefa Władysława Krogulskiego. Na gali zabrzmi część III i VI Oktetu fortepianowego d-moll op. 6 Krogulskiego w wykonaniu znakomitych solistów-kameralistów: Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Seweryna Zapłatyńskiego (flet), Adriana Jandy (klarnet), Marii Machowskiej (I skrzypce), Kamila Staniczka (II skrzypce), Mateusza Dońca (altówka), Magdaleny Bojanowicz (wiolonczela) i Tomasza Januchty (kontrabas).

Na polski wątek gali złożą się również utwory Grażyny Bacewicz i Mieczysława Karłowicza. Wybitna skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska i Łukasz Chrzęszczyk – laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych – wykonają finał z IV Sonaty Skrzypcowej Bacewiczówny, a wielokrotny laureat Fryderyków w kategoriach jazzowych – kwartet smyczkowy Atom String Quartet – pieśń Karłowicza Pod jaworem w aranżacji Michała Zaborskiego. W wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra zabrzmi muzyka najnowsza – RIFF na orkiestrę smyczkową Mikołaja Majkusiaka.

Obecność muzyki barokowej wykonywanej na instrumentach historycznych staje się już tradycją Gali Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal. W tym roku uroczystość uświetni Wrocławska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Jarosława Thiela, która towarzyszyć będzie angielskiemu kontratenorowi Timowi Meadowi. Jak napisał dziennik "The New York Times", to niezmiennie doskonały głos kontratenorowy. Artysta wykona arię Ah, ch’infelice sempre z kantaty Cessate, omai cessate Antonia Vivaldiego.

Dwukrotnie na scenie pojawi się też wybitny polski bas Adam Palka, solista Staatsoper Stuttgart, występujący na scenach Wiener Staatsoper, Opera National de Paris czy Teatro Real w Madrycie. Artysta wykona arię Infelice… e tuo credevi… z opery Ernani Giuseppe Verdiego i tzw. arię z gwizdem Son lo spirito que nega z opery Mefistofeles Arriga Boita. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka. Usłyszymy także wybitnego pianistę młodego pokolenia Adama Kośmieję. Wykona on Balladę Friedricha Guldy, w którą wplecie wątki z utworów Fryderyka Chopina.

Gala Muzyki Poważnej Fryderyk Festiwal 2022 wpisuje się w obchody 65-lecia Opery na Zamku w Szczecinie. Dyrektor Opery Jacek Jekiel, komentując to wydarzenie, powiedział: W 1956 r. zaczynaliśmy jako prywatna grupa zapaleńców w małej, zrujnowanej salce, z „pożyczaną” orkiestrą i śpiewakami, a teraz wystawiamy spektakle w supernowoczesnym wnętrzu. Każda generacja artystów wniosła do opery swoją wrażliwość, estetykę, odkrywczość i intelekt. Opera na Zamku jest teatrem pełnym radosnych, kreatywnych ludzi. Mamy to w DNA, odziedziczyliśmy miłość do teatru i pasję po odważnych poprzednikach, którzy go tworzyli.

To już druga edycja Fryderyk Festiwal w Szczecinie, jednak po raz pierwszy Gala Muzyki Poważnej otwarta będzie dla szerokiej publiczności. Bilety na to wyjątkowe wydarzenie są już w sprzedaży. Szczegółowe informacje na fryderyki.pl/bilety.

Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest: tutaj.

Kolejną odsłoną Fryderyk Festiwal 2022 w Szczecinie będzie Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, która odbędzie się tydzień później, w piątek 29 kwietnia w Netto Arenie. Szczegółowy program tego wydarzenia dostępny jest tutaj.Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna.

Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, Opera na Zamku w Szczecinie.

Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców Stoart, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Szczecińska Agencja Artystyczna, ŠKODA.

Producent Gali: High Events.

Partner technologiczny: Spotify.

Patroni medialni Gali Muzyki Poważnej: TVP Kultura, magazyn Presto.

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022