ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

29 kwietnia 2022 r.

Daria Zawiałow – Artystką Roku, Ralph Kaminski – Artystą Roku. Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2022

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w kraju! Najwięcej uskrzydlonych statuetek Fryderyka przypadło w udziale wokalistkom. Triumfatorkami 28. edycji Fryderyk Festiwal były Daria Zawiałow, nagrodzona trzema statuetkami, i Kaśka Sochacka, z dwiema nagrodami na koncie. Trzy Fryderyki trafiły do Bartka „Fisza” Waglewskiego, a dwa do Ralpha Kaminskiego. Uroczysta Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, wieńcząca Fryderyk Festiwal 2022, odbyła się w stolicy Pomorza Zachodniego, w szczecińskiej Netto Arenie.
Daria Zawiałow – Artystką Roku, Ralph Kaminski – Artystą Roku. Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2022

Co to był za wieczór! Łzy wzruszenia, radości, mnóstwo emocji i świetnej muzyki w Netto Arenie udowodniły, że Pomorze Zachodnie prawdziwie kocha muzykę, a Fryderyk Festiwal nie bez przyczyny kolejny raz zacumował w Szczecinie. Na Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu przyjechały największe gwiazdy polskiej sceny, by świętować rozdanie najważniejszych nagród muzycznych w kraju i poznać laureatów Fryderyków 2022 w siedemnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych.

W tym roku triumfatorkami okazały się kobiety! Daria Zawiałow odebrała aż trzy uskrzydlone statuetki, w tym dla Artystki Roku (Fryderyka wręczała jej przyjaciółka Natalia Schroeder), Kompozytorki Roku w teamie z Michałem Kushem i w kategorii Utwór Roku za piosenkę I Ciebie też, bardzo, wykonywaną wspólnie z Vito Bambino i Dawidem Podsiadło w ramach projektu Męskie Granie Orkiestra 2021. Debiutantka Kaśka Sochacka wyjedzie ze Szczecina z dwoma statuetkami: w kategorii Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Indie Pop za płytę Ciche dni.

Monika Brodka wspólnie z Przemkiem Dzienisem odebrała Fryderyka za reżyserię teledysku do utworu Game Change, a Hania Rani ex aequo z Jakubem Galińskim zwyciężyła w kategorii Producent / Producentka / Team Producencki Roku. Wyróżniona aż sześcioma nominacjami sanah odebrała Fryderyka w kategorii Album Roku Pop za płytę Irenka.

Gdyby tylko Bartek „Fisz” Waglewski był tego dnia w Szczecinie, mógłby świętować „urodziny, imieniny i Dzień Dziecka”, bo zszedłby ze sceny aż z trzema Fryderykami za płytę Ballady i protesty w kategorii Album Roku Alternatywa, dla autora roku oraz zespołu Fisz Emade Tworzywo.

Ralph Kaminski jeszcze dzień przed galą podczas spotkania z fanami zapewniał, że tylko po cichu liczy na statuetkę, a tymczasem odbierał dwie jako laureat w kategoriach Album Roku Muzyka Poetycka i Literacka za album Kora oraz Artysta Roku.

W jazzie triumfował Marcin Wasilewski, który nagrodzony został w kategorii Jazzowy Artysta Roku, a jego trio za płytę En attendant otrzymało Fryderyka w kategorii Album Roku Jazz. Tym samym Marcin Wasilewski został rekordzistą w kategoriach muzyki rozrywkowej z 11 statuetkami na koncie.

Tytuł najlepszego jazzowego debiutu fonograficznego przypadł natomiast Danielowi Nosewiczowi – kompozytorowi, dyrygentowi i gitarzyscie.

Miuosh i Zespół Śląsk zwyciężyli w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni / Blues z płytą Pieśni współczesne, a grupa Rysy i ich płyta 4GET dostała Fryderyka w kategorii Album Roku Elektronika. Muchy wyjechały ze Szczecina ze statuetką w kategorii Album Roku Rock/Metal za płytę Szaroróżowe, a wydawnictwo Maty Młody Matczak zostało wyróżnione w kategorii Album Roku Hip Hop.

Podczas gali została także wręczona nagroda ZAIKSu za Sprzyjanie Wyobraźni, która z rąk Rafała Bryndala – dziennikarza, tekściarza, członka zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS odebrał Wojciech „Sokół” Sosnowski.

W ten wyjątkowy dla polskiej muzyki wieczór muzycy nie pozostali obojętni na tragiczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Artyści wielokrotnie kierowali ze sceny słowa wsparcia i solidarności dla walczącej Ukrainy. Najdobitniej wątek ten wybrzmiał w słowach Liudmyli Tsymbal z ukraińskiej organizacji NGO UACRR, która podziękowała za pomoc udzielaną ukraińskim twórcom. Od początku wojny ZAiKS daje schronienie uciekinierom wojennym w swoim Domu Pracy Twórczej. Z inicjatywy stowarzyszenia powstał też międzynarodowy fundusz pomocowy Creators for Ukraine (creatorsforukraine.org), na którym zebrano już 1,2 mln euro na rzecz ukraińskich artystów i ich rodzin. „Proszę, nie zapominajcie o nas” – zaapelowała Liudmyla.

Jak co roku, kulminacyjnym punktem wieczoru było wręczenie Złotych Fryderyków – nagród specjalnych przyznawanych za całokształt osiągnieć artystycznych.

Henryk Miśkiewicz – wybitny saksofonista, klarnecista, kompozytor i aranżer – odebrał tę nagrodę z rąk innego legendarnego muzyka jazzowego – Michała Urbaniaka oraz Anny Parzuchowskiej, przedstawicielki stowarzyszenia Stoart.

Andrzej Puczyński, przewodniczący Związku Producentów Audio Video, w towarzystwie sanah wręczył Złotego Fryderyka członkom zespołu Republika oraz rodzinie Grzegorza Ciechowskiego. W kwietniu ubiegłego roku minęło 40 lat od pierwszego koncertu tej grupy, a jej twórczość wciąż wzbudza emocje, będąc częścią historii polskiej muzyki rozrywkowej i świadectwem zmieniającej się polskiej rzeczywistości.

Trzecim laureatem Złotego Fryderyka został Jacek „Budyń” Szymkiewicz – twórca, który zarażał innych artystyczną niepokornością i odwagą. Kiedy zmarł nagle 12 kwietnia, świat muzyczny zrobił to, co należy zrobić. Złotą statuetkę wręczyli jego rodzinie Monika Brodka i Krzysztof Zalewski. Jeśli nie znacie tekstów Budynia, jego wierszy i piosenek, zazdroszczę wam. Czeka was wiele olśnieni – powiedział wzruszony triumfator ubiegłorocznych Fryderyków.

Na scenie Netto Areny zobaczyliśmy i usłyszeliśmy także Darię Zawiałow, Kaśkę Sochacką, Rosalie i Króla, Natalię Szroeder w duecie z Vitem Bambino, zespół Anieli i Katarzynę Nosowską, Brodkę i Tymka, Mery Spolsky, Kwiat Jabłoni, Muchy, grupę Dezerter, Szczyla i Piotra Roguckiego, a także Mroza, Ralpha Kaminskiego i szczecińską jazzową formację Sylwestera Ostrowskiego.


Ceremonia wręczenia Fryderyków była transmitowana przez TVN, Player, Onet.pl oraz profil facebookowy Radia Zet. Galę prowadzili: Gabi Drzewiecka, Agnieszka Woźniak-Starak, Damian Michałowski i Agnieszka Kołodziejska. Uroczystość nadal można obejrzeć w serwisie Player.

Nominowane do tegorocznej edycji utwory i albumy można także przesłuchać na dedykowanej Fryderykom playliście przygotowanej przez redakcję Spotify. Natomiast na tych, którzy chcieliby sobie przypomnieć emocje towarzyszące wcześniejszym galom, czeka specjalna playlista z utworami laureatów poprzednich edycji Fryderyków, od 1994 do 2021 roku.


Najważniejszą galę muzyczną w Polsce wspierała w tym roku ŠKODA razem ze swoim w pełni elektrycznym modelem ENYAQ iV - kompanem do długich podróży.

Lista wszystkich laureatów Fryderyków 2022 dostępna jest tutaj.


Organizator wydarzenia: Związek Producentów Audio Video, Akademia Fonograficzna.

Gospodarze wydarzenia: Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie.

Partnerzy: Związek Artystów Wykonawców Stoart, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Szczecińska Agencja Artystyczna, ŠKODA

Partner technologiczny: Spotify.

Oficjalna ochrona Gali: Impel Group.

Producent Gali: High Events.

Patroni medialni Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu: TVN, onet.pl, Player, Radio Zet.
Value gap
Fryderyk Festiwal 2022